Många av dagens hälsoproblem beror inte på en enskild orsak, utan på obalanser i flera system samtidigt. Mag- och tarmkanalen, blodcirkulationen, ryggraden, hormonerna – eller till och med parasiter – kan ligga bakom. Två personer med samma symptom kan alltså ha helt olika orsaker till sina besvär.
Hur kan man ta reda på vad som är fel – och korrigera flera obalanser på en gång?
Svaret är Monicor.
Monicor är en avancerad hälsoteknologi som registrerar kroppens vibrationer – från organ och kroppssystem till hormoner, biokemi och energimeridianer. Den kombinerar modern teknologi med kunskap från akupunktur och energimedicin.
Med Monicor är det möjligt att utföra en fullständig hälsokontroll och korrigera upptäckta obalanser.
Det är därför teknologin sprids över hela världen och blivit ett oumbärligt hjälpmedel för alternativa terapeuter.
Oavsett om terapeuten arbetar med massage, homeopati, akupunktur, örter eller kosttillskott kan Monicor användas i kombination för att förstärka effekten. Många använder det till och med som sitt huvudsakliga verktyg – eftersom det täcker så många aspekter av hälsa. Monicor kan även användas för att mäta effekten av andra behandlingar.
Monicor är inte bara för terapeuter. Vanliga människor kan också använda Monicor för regelbundna hälsokontroller och för att korrigera obalanser i kroppen. Teknologin kan bland annat:
Kort sagt – ta hem en egen “doktor”, akupunktör, kosttillskottsexpert och hälsospecialist i ett enda verktyg, och få full kontroll över din hälsa.
När: Onsdag 18.30-20.30
Var: Effektiv Friskvård, Bergsrådsvägen 67, Bagarmossen
Kostnad: 200 kr inkl moms.