Ända sedan början på 1900-talet har olika apparater konstruerats för behandling. Dessa hade till att börja med stor framgång, men sedan kom restriktioner och förbud som främjade läkemedel och kirurgi och mycket av kunskapen glömdes bort. Nu har forskare runt om i världen åter börjat intressera sig för elektriska signaler och dess användande inom hälsovård.
Bland de tidiga pionjärerna inom frekvensterapi märks Raymond Rife, Georges Lakhovsky och Nikola Tesla. Deras arbeten har följts upp av bland andra Hulda Clark, Carolyn McMakin och många fler.
De flesta människor idag får inte lika mycket solsken som förr. Det kan leda till problem på olika sätt. Man har till exempel sett att det finns ett enzym som är inblandat i våra cellers energiproduktion och som aktiveras av ljus. Det pågår mycket forskning för att utröna hur ljuset kan optimeras.
Vibrationerna från olika ljudkällor har använts under årtusenden för att påverka oss. Med modern kunskap och teknik kan man göra det mer metodiskt.
Magneter kan användas på flera olika sätt, både för behandling och analys. Vi experimenterar med olika magneter under kursen.
De olika frekvenssintervallen påverkar oss på olika sätt. Under kursen studerar vi vilka effekter man kan uppnå och när respektive frekvensintervall kan användas.
Det finns ett ökande antal elektroniska apparater för frekvensterapi och bioresonans. Vissa kan användas för att analysera hälsostatusen, andra används för att behandla medan ytterligare andra både kan användas för analys och behandling. Under kursen blir det praktisk demonstration av hur några av apparaterna kan användas i praktiken. Vi tittar bland annat på:
Även vid odling kan man använda frekvensterapi, både elektricitet och magneter. Tack vare det blir växterna starkare och man kan minska på gödsel. Vi går igenom hur man kan göra experiment med det.
Vi kommer också att beröra vilken typ av strålning som kan vara skadlig, och vad det är som gör att den blir skadlig.
I samband med kursen får du tillgång till fördjupande artiklar, boktips och länkar i vår kursportal. Där uppdateras informationen kontinuerligt.
När: Lördag 9.45-17, söndag 9-16
Var: Effektiv Friskvård, Bergsrådsvägen 67, Bagarmossen
Kursmaterial: 100 kr
Kursen ingår i utbildningen till Näringsterapeut men kan även läsas separat.
Kontakta oss om du har några frågor, tel 08-559 24 170 eller info@naringscenter.se